Aby sníh nepadal a tál postupně

Určitě jste to zažili. Jdete ve městě po chodníku a najednou se s velkým rachotem přímo před vás sesype sníh s ledem, který byl ještě před chvílí na střeše. Praxe je taková, že střechy, které  zachytávají a odvádějí srážkovou vodu, sníh a led, by měly být zabezpečeny tak, by nic neohrožovalo chodce, projíždějící řidiče ani zaparkovaná auta a další předměty, nacházející se v blízkosti domu. Střešní plášť musí být vůči hromadícímu se sněhu odolný, ale aby nesklouzl na zem, je třeba na střechu umístit vhodné zachytávače a zábrany. Rozmístění sněhových zábran není nahodilé, měl by o něm rozhodnout odborník nebo firma, která bude zábrany montovat a s objektem se předem seznámí. Každý sněhový zachytávač má nějakou nosnost, a proto je dobré zvážit, který druh vybrat s ohledem na konkrétní krytinu a klimatickou oblast.

Zákazníci najdou odborníky na slovo vzaté ve firmě Platon, která byla založena v červnu 1994 a zabývá se výrobou střešních systémů. Jsou to nejen sněhové zábrany, ale také komínové lávky, stoupací plošiny, zábradlí, nášlapy ke komínům, držáky k solárním a fotovoltaickým panelům, odvětrávací a klempířské prvky.

Před několika lety firma uvedla do prodeje sněhové zachytávače řady CONGRIPP, v současné době vyrábí inovovanou řadu. Tyto stavebnicové sněhové zachytávače se dají použít na hladké i profilované krytiny, plechové, betonové, pálené i plastové a bitumenové střechy. Vzhledem se velmi podobají původním tyčovým a žebříčkovým systémům, které se na střechu šroubovaly, upevňovaly za latě nebo do kovových šablon. Nová řada umožňuje upravit výšku sněhového zachytávače podle potřeby, držák lze upevnit ještě před pokládkou krytiny a zachytávač doplnit dodatečně. Jestliže se zvolený typ zachytávače neosvědčí, není nic ztraceno, dá se snadno vyměnit za jiný. Držáky a nástavby jsou z ocelového, černého, nerezového, měděného nebo hliníkového plechu. Povrchová úprava se u černé oceli provádí žárovým zinkováním a nástřikem práškovou barvou v různém barevném provedení.